1) Môžem ísť so šperkom do vody? Nosiť ho denne?

Nevidím v tom problém. Šperku ako takému by sa nemalo bežným nosením a občasným namočením nič stať. Takto to mám s mojimi výrobkami sama odskúšané. Samozrejme ale treba rátať s tým, že nešetrné zaobchádzanie zanechá svoje stopy. Živica je náchylná na škrabance. Napriek tomu, že používam tvrdú profesionálnu živicu určenú o.i. aj na šperky, neviem zaručiť, že sa pri nešetrnom nosení neobjavia škrabance.

2) Ako dlho trvá výroba šperku?

Ťažko povedať. Moje výrobky sú zalievané na 3-4krát, pričom každá vrstva tuhne niekoľko dní. Po tom čo živica vytuhne, sú výrobky brúsené, tiež niekoľkokrát rôznymi stupňami zrnitosti. Bez brúsenia by bol odliatok škaredý, mal ostré hrany, bolo by vidieť odtlačky od formy...bez brúsenia to nie je ono. Tento krok je najzdĺhavejší, najnáročnejší ale aj najpodstatnejší. Po vybrúsení výrobok ešte leštím a následne finalizujem. Ako dlho teda? Dni, týždne...Poriadné veci chcú ale vraj čas :)

3) Ako brúsim?

Kamarát Tomáš (zdravím ťa) sa ma minule pýtal, že ako brúsim. Ja: "ručne" On: "no hej ale s akou brúskou?" Ja: "ručne" On: "hej ale s akými nadstavcami?" Ja: "Tomaš, ručne. To znamená, že vezmem vec do jednej ruky, do druhej ruky šmirgeľ a brúsim." :D Svoj presný postup neprezradím, skúšala som už kadečo. No zatiaľ ma žiadna mašinka nepresvedčila a efekt po ručnom brúsení je jednoducho najkrajší.

4) Ako dlho sa tomu venujem?

Už je tomu rok, čo som odliala svoju prvú vec. Trvalo mi však mesiace, kým som prišla na to čo používať a hlavne ako to používať. Práca so živicou je malá alchýmia, treba zvážiť aký pomer sa použije, akú teplotu a vlhkosť má priestor kde výrobok tuhne... Zo začiatku mi výrobky netuhli, potom zasa tuhli až príliš na tzv. "flash cure", potom som ich šla brúsiť a mesiace mala hlavu v smútku, lebo sa mi nedarilo výrobok vybrúsiť do požadovaného lesku. Ale nevzdala som sa a stále sa ešte zdokonaľujem a teším sa, že moje výrobky už sú súce nosenia a začínajú robiť radosť prvým majiteľom.

5) Chcela by som presne také isté náušnice, viete ich vyrobiť?

Nie. Neviem preto, lebo príroda a ručná práca je jedinečná. Jedna vec je, že sama príroda neklónuje kvety, či machy a tak neviem nájsť dva totálne identické kvietky. Čo sa výroby týka, tiež neviem zaručiť, že daný kvietok bude v živici uložený presne tak ako bol predošlý. A niekedy sa počas výroby stanú nepredvídateľné veci, ktoré ale vypália zaujímavo a je mi ťažko ich potom zopakovať :D náhoda, je náhoda. Je to tvorivý proces s prírodnými materiálmi. Môžem sa snažiť vytvoriť dve rovnaké veci. Neviem ale garantovať, že budú totálne identické. Preto ak mám na e-shope viac kusov v ponuke, treba rátať s tým, že výrobok môže byť v niečom odlišný než na fotke. Myslím tým inak uložený mach, či lupienky kvetu. Nepredávam ale mačky vo vreci. Ak si objednáte machové náušnice, určite vám nepošlem zaliatu čačinu :) ak máte ale záujem o presne daný šperk, kt. vidíte na fotke a je pri produkte v ponuke viac kusov, ozvite sa mi prosím pred vyplnením objednávky. V princípe sú ale všetky moje výrobky jedinečné.

6) Ako príde výrobok zabalený?

Každý môj šperk predávam s EKO krabičkou, ktorá je v cene výrobku. Pre krabičky som sa rozhodla preto, lebo takto vie výrobok poslúžiť napr. už ako finálny darček. Inak by ste v prípade, že výrobok chcete darovať museli riešiť ešte obal. A každú svoju vec si cením, lebo som s ňou strávila hodiny, vložila do toho kus seba, preto si každý môj výrobok krabičku zaslúži. EKO krabička, lebo je kartónová a ako výplň a výstuž používam korok (na rozdiel od bežných šperkárskych krabičiek, kde sa používajú plastové molitány alebo kde sú aj celé krabičky plastové). Väčšinu krabičiek sama skladám. Tak ako korkovú výplň riešim sama. Logo na krabičkách sama aplikujem. Kartóny, na ktorých sú šperky upevnené tiež vyrábam sama. Aj svoje vizitky vyrábam sama ručne. Na odoslanie používam buď EKO bublinkové obálky (kde namiesto bublinkovej fólie je použitá papierová výstuž) alebo kartónové obálky s výplňou z drevitej vlny. Snažím sa týmto spôsobom minimalizovať uhlíkovú stopu mojej výroby.

7) Je živica škodlivá?

Áno. Používam živicu na báze epoxidu. Epoxid kým nie je vytuhnutý a odvetraný škodlivý je, hlavne pre dýchacie cesty. Pri práci s tekutou živicou teda používam potrebné ochranné pomôcky. Moje výrobky odvetrávajú a tuhnú na separovanom a vetranom mieste, kde sa nezdržiava nikto z mojej rodiny. Ak chcete skúšať pracovať so živicou, informujte sa prosím a dodržiavajte bezpečnostné opatrenia podľa odporúčaní výrobcu. Inak riskujete minimálne chemický zápal pľúc. Po vytvrdnutí a odvetraní už výrobok nie je nijako škodlivý. Aj z tohto ohľadu sa predĺžuje doba výroby. Odmietam posielať zákazníkom narýchlo vyrobený, neodvetraný produkt. Výrobky, ktoré ponúkam sú už finálne a pre zdravie nezávadné.

8) Cena, koľko?

Toľko. Z popisu výroby sa dá tušiť ako je výroba namáhava na čas a know-how. Dostať to sem chcelo celého človeka. Venujem tomu všetok môj čas a makám na sebe ďalej. Snažím sa pracovať poriadne a poctivo. Toto je môj hlavný pracovný pomer a jediný zdroj prijmu. Mám na túto činnosť živnosť, platím odvody, vystavujem bločky, faktúry, vedenie terminálu, možnosti platby kartou, či sprostredkovanie predaja cez internet tiež niečo stojí. Makám, snažím sa a myslím to vážne. Len vďaka mojim zákazníkom môžem pracovať ďalej na tom, čo ma baví, plniť si tým sen a robiť ľuďom radosť.

Ak máte iné otázky neváhajte ma kontaktovať.